Overslaan en naar de inhoud gaan

Opnieuw winst voor trio Tjisse Steenstra

Opnieuw winst voor trio Tjisse Steenstra

Tekst: Rynk Bosma

Foto: Henk Bootsma

Tjisse Steenstra, de plaatsvervanger Hans Wassenaar voor Menno van Zwieten en Rick Minnesma bewezen met winst op de woensdagpartij in Minnertsga de schuivende panelen in de krachtsverhoudingen. En dat veertien dagen voor de PC. De verrassende andere finalist heette invaller Corné Tuinenga, Allard Hoekstra en invaller Evert Pieter Tolsma. Op 5-2 en 6-0 passeerde Wassenaar de kaats.

Minnertsga – Het fysieke kwakkelseizoen bij de heren hoofdklassers houdt maar niet op. In Minnertsga viel Hendrik-Jan van der Velde met een liesblessure voortijdig uit. Peter van Zuiden liet zich vervangen door Corné Tuinenga, terwijl Evert Pieter Tolsma Kevin Jordi Hiemstra moest doen vergeten. Menno van Zwieten heeft nog altijd last van een liesblessure. Maar op de PC is hij fit, zo wordt alom verzekerd.

Dat alles is echter geen verklaring voor de langzame maar nadrukkelijke verschuiving in de machtsverhoudingen. Of misschien is het juister om van vorm te spreken, de juiste vorm met de bedoeling om dan op die magische woensdag over twee weken te gloriëren. En dan denk je vooral aan het partuur Johan Sipma, Gabe-Jan van Popta en Hendrik Kootstra. Tot en met in ieder geval Berltsum in glanzende vorm. De vierde winst op die 22e juni. Maar ook de laatste winst.

Dus was het treffen in de eerste omloop tussen de parturen van Tjisse Steenstra en Johan Sipma alleen om die reden interessant te noemen. Maar ook een treffen dat zich hulde in raadselen. Want het blijft maar stroef gaan met Kootstra hoewel hij geen enkele keer het perk miste. Van Popta had weliswaar drie ballen boven, maar het perk bleef opslager Sipma onvoldoende steunen. Een identiek beeld als in Bolsward met ook soms even een mindere Sipma die toch het meest in de buurt kwam van de vorm van een maand geleden.

De oorzaak van de nederlaag stond natuurlijk aan de andere kant in de persoon van Steenstra. Misschien is het beter te spreken van het ‘momentenkaatsen’ van dit partuur. Want het is allemaal niet spectaculair, twee bovenslagen van Wassenaar tegen Sipma in die eerste omloop. Voeg daar de drie van Van Popta aan toe en dan kom je op vijf bovenslagen. Nee het was een kwestie van je momenten kiezen. 

Sipma kon pas op 4-1 en 6-6 beslissend zijn met een zitbal. Moment van hoop en aansluiting, maar als je dan op 4-2 twee keer achterelkaar een treffer plaatst zoals Steenstra dan is de partij gelopen. Dat hoeft niet altijd, maar deze woensdag wel want de cijfers vertellen het verhaal Steenstra. Acht treffers en twee missers in die eerste omloop. Een omloop later geen enkele misser tegen de formatie van Marten Bergsma. Voeg daar Minnesma met twee treffers en twee missers aan toe dan weet je waar de kracht ligt.

Drie keer winnen in verschillende smaken, dan weet je dat ondanks alle leedvermaak in het verleden de vele variaties binnen het partuur Steenstra aantonen dat de keus voor Minnesma een tactisch juiste zet is geweest. Steenstra ontlasten van zijn perkfunctie en Minnesma op de vertrouwde stek in het achterperk. Ruilen was niet nodig. Het trio Sipma bleef op de helft staan in die eerste omloop terwijl het trio Marten Bergsma in de halve finale het in de momenten verloor. Bijvoorbeeld op 4-4 en 4-6 met een bovenslag van Minnesma en door een drietal missers op de zes aan de opslag van Bergsma.

Dat de gelegenheidsformatie van Tuinenga de tegenstander zou zijn was ronduit verrassend. Allard Hoekstra waagde zich nog niet aan de opslag, dus was Tolsma de gelegenheidsopslager. Dat dit partuur het wist te winnen van het trio Gert-Anne van der Bos, Erwin Zijlstra en Taeke Triemstra mag ronduit beschamend genoemd worden. Het is echt onvoorstelbaar wat de heren in het oranje allemaal cadeau doen. Aan de tegenstanders. Zowel in de eerste omloop als in de tweede omloop en dan met name aan de opslag.

Zowel Van der Bos als Tuinenga hadden er een handje van te missen op de zes. Op 3-3 miste Van der Bos zelfs driemaal op rij: 4-3. En dan op 5-4 en 6-6 met een kaats bij de boven klinkt het ‘overlopen’ voor Van der Bos. Zelfs de beeldspraak nachtkaars schiet te kort om dit einde te beschrijven. Welbeschouwd een gevolg van geen plan B hebben.

Het partuur van Steenstra heeft als het niet echt wil zoals in Bolsward altijd nog een plan B of in nood een plan C. Van opslag wisselen als het niet loopt is plan B. Van perkbezetting wisselen als het in het perk ‘fêst sit’ is plan C. Wat dat betreft heeft het partuur van Johan Sipma minder varianten in huis. Hooguit kan Kootstra overnemen maar dat is het dan wel. Ook het partuur van Steven Koster kan beschikken over een Plan B. Bij een opslagprobleem kan Scheepstra of Van Beem overnemen. Plan B. In het perk kan er desgewenst ook nog gewisseld worden en bij hoge nood kan Koster achterin. Plan C.

In Minnertsga kaatste het trio Van der Bos al met plan B. Triemstra achterin en Zijlstra voorin. Zijlstra zou ook de opslag nog kunnen overnemen maar dat gebeurt merkwaardig genoeg te weinig. Een afspraak van twee missers van Van der Bos overnemen zou wonderen kunnen verrichten. En zou in ieder geval verhinderen dat Sinterklaas al in juli Nederland aandoet. Een variant zou ook kunnen zijn Zijlstra te laten opslaan bij een kaats bij de boven. 

Maar dat gebeurt niet. Er wordt vast gehouden aan vaste patronen en dat betekent een te grote afhankelijkheid van de grilligheid van Van der Bos. Dat was in Bolsward het patroon en ook in Minnertsga. En dan wordt winnen Russische roulette met het toeval op de troon. Want dat overlopen in Minnertsga was geen pech, maar symptomatisch voor het spel van de mannen in het oranje. Je zou zeggen dat ze nog veertien dagen hebben om tot inkeer te komen, althans proberen die afhankelijkheid van de opslag van Van der Bos wat te verminderen.

Die verrassende uitschakeling betekende dus een finale met een hoog voorspelbaarheidsgehalte. Dat neemt echter niet weg dat het een prestatie van formaat was voor het gelegenheidspartuur van Tuinenga. Laat dat wel duidelijk zijn. Maar als je tegen Steenstra wilt winnen moet er wel wat anders gebeuren. Zijn rapportcijfers waren twee missers in drie partijen met vijftien zitballen. En dan reken ik de 7 gedwongen kwaadslagen nog niet eens mee. 

Dit alles is geen garantie om over twee weken te winnen want het zal naar verwachting weer een spectaculaire PC kunnen worden.

Uitslag: 1. Tjisse Steenstra (Dronryp), Hans Wassenaar (Bitgummole) en Rick Minnesma (Dronryp); 2. Corné Tuinenga (Berltsum), Allard Hoekstra (Franeker) en Evert Pieter Tolsma (Winsum)