Overslaan en naar de inhoud gaan

Dronryp opnieuw de sterkste op Jong Nederland

Dronryp opnieuw de sterkste op Jong Nederland

Het door juwelier Kramer gesponsorde Nederlands Kampioenschap voor junioren - in de volksmond de Jong Nederland partij - is voor het derde opeevolgende jaar gewonnen door kaatsvereniging Sjirk de Wal uit Dronryp. Jorrit Nanninga, Rick Minnesma en Brent Timmerman wonnen in de finale moeiteloos van Sint Annaparochie dat kaatste met Iwan Hiddinga, Rink Sterk en Jelvin Kaper. De derde prijs was voor Bolsward: Jurre Reitsma, Silvan Elzinga en Tymen Bijlsma.

Tekst: Klaas Postma | Foto's: Lieuwe Bosch (Fotoalbum NK Junioren)

Warm zomerweer, vrij veel publiek en een aantal best aardige kaatspartijen. Dat waren de ingrediënten van de Jong Nederland partij van 2026. Dronryp stond met twee parturen op de lijst waarvan Dronryp 1 de grootste favoriet was. Ten opzichte van vorig jaar was er een wijziging in de samenstelling van Dronryp 1. Jorn-Lars van Beem mocht vanwege zijn leeftijd niet meer meedoen. Brent Timmerman nam zijn plek over.  

Het is geen unicum dat een en dezelfde kaatsvereniging drie jaar achtereen de hoofdprijs pakt op deze kaatsklassieker. Het is zelfs geen record want Berltsum won ooit vier keer op rij, maar bijzonder blijft het wel. Dronryp heeft een groot kaatspotentieel waaruit geput kan worden. ‘Wa wurdt twadde?’ was de vraag die vooraf werd gesteld want Dronryp 1 was de grote favoriet. 

In de eerste drie omlopen kwamen de heren Nanninga, Minnesma en Timmerman geen seconde in de problemen. Er was maar 1 bordje verspeeld toen in de halve finale Bolsward als tegenstander op het veld verscheen. In die halve finale leken de Rypsters niet onoverwinnelijk en was er tot 3-3 evenwicht aan de telegraaf. 

Misschien, heel misschien had Bolsward voor een stunt kunnen zorgen maar halverwege de partij ging het te veel mis op dat o zo belangrijke onderdeel: de opslag. Wanneer je dan op een belangrijke stand in het tussenspel een op het oog makkelijk te keren bal laat lopen dan is Leiden in last. Beter gezegd was Bolsward in last. Dan pak je nog maar vier punten en moet je als Bolsward tevreden zijn met een derde prijs.

Veel parturen op de lijst die kans maakten op een prijs. Het was uiteindelijk Sint Annaparochie dat als tweede de finale binnen stapte. Dat had ook net zo goed Franeker kunnen zijn. Op de derde lijst met als inzet een plek in de finale door een staand nummer was het stuivertje wisselen tussen Jisse Draaisma, Nick van der Walt en Jan-Tymen EIsma namens Franeker en Iwan Hiddinga, Rink Sterk en Jelvin Kaper namens Sint Annaparochie. In het slot van de partij werd Nick van der Walt getroffen door kramp en bleek verder kaatsen onmogelijk. Jelmer Uithof kwam als vervanger in het veld maar Franeker was uit het ritme en verloor in het zicht van de finale op 5-4 en 6-4.

In de perswagen werd door iemand een finale voorspeld waarin Dronryp snel en met gemak zou winnen van Sint Annaparochie. Die voorspelling kwam helemaal uit want de Bilkerts waren niet opgewassen tegen Dronryp. Het kwaliteitsverschil was te groot. Kaatsen is voor een deel ook een mentaal spelletje en bij het spelen van het Friese Volkslied leek het alsof Dronryp de kransen al om de nek had hangen. Sint Annaparochie moest het doen met slechts twaalf punten die ook nog eens werden verkregen door opslagfouten van Dronryp. 

Voor Rick Minnesma en Jorrit Nanninga was het de vierde en ook meteen laatste overwinning op de Jong Nederland partij. Volgend jaar is hij te oud om nog mee te mogen doen maar Sjirk de Wal zal ongetwijfeld een goede vervanger weten te vinden. 

Uitslag: 1. Dronryp 1 (Jorrit Nanninga, Rick Minnesma en Brent Timmerman); 2. St. Annaparochie (Iwan Hiddinga, Rink Sterk en Jelvin Kaper); 3. Bolsward (Jurre Reitsma, Sivan Elzinga en Tymen Bijlsma).